piątek, 20 czerwca 2014

Przyjaciele żyrafy. Bajki o empatii - recenzja i konkurs

Autor: Joanna Berendt, Aneta Ryfczyńska
Ilustracje: Aleksandra Gołębiewska-Słowik
Wydawnictwo CoJaNaTo
Warszawa 2013
Liczba stron: 120Cytat z książki
Bibi powoli otworzyła oczy i przeciągnęła się leniwie. Starała się przy tym być ostrożna, bo w końcu jest żyrafą i ma naprawdę długą szyję, a jej nogi są z dnia na dzień coraz dłuższe. (s. 19)
         

Dobrze jest usiąść wieczorem na kanapie z dzieciakami wtulonymi, chwilowo wyjątkowo zgodnie, i zacząć czytać…  Lubimy te chwile. Ostatnio towarzyszą nam Bibi i Zenon. Miłe to towarzystwo. Świat nabiera pozytywnych barw, gdy odwiedzamy Leśny Zakątek. Jest radośnie, spokojnie, czasem i smutno, a zawsze refleksyjnie.
Przyjaciele żyrafy to książka dla starszych przedszkolaków i młodych uczniów. Poznając przygody żyrafy Bibi i szakala Zenona dzieci niejako przy okazji, bezwiednie, oswajają się ze światem emocji cudzych i własnych, z różnorodnością przeżyć i potrzeb. Autorki w ciekawy, inspirujący i nie nachalny sposób otwierają przed dziećmi (i rodzicami też) drogę do empatii.
Książka jest ciekawą propozycją dla rodziców czytających dzieciom i jednocześnie zainteresowanych nurtem Porozumienia bez przemocy. Tym razem jednak to nie książka tylko dla dorosłych, ale lektura skierowana bezpośrednio do dzieci. 

Jeśli jeszcze nie znacie książek z tego nurtu zachęcam do zapoznania się na przykład z „książką matką” w tym obszarze: Porozumienie bez przemocy. O języku serca. Jeśli chcecie coś stricte dla rodziców to polecam Wychowanie w duchu empatii i książkę Dogadać się z dzieckiem, gdzie jedna z autorek to również autorka Przyjaciół żyrafy. Można oczywiście przeczytać dziecku empatyczne bajki z sympatyczną żyrafą w roli głównej bez zaplecza wiedzy z zakresu Porozumienia bez przemocy, choć istnieje wtedy ryzyko, że pewne wątki będą nie do końca zrozumiałe, a dialogi mogą wydawać się z lekka nienaturalne. Cóż, dla wielu ( a może większości) z nas język żyrafy jest językiem obcym…
A wracając do Przyjaciół żyrafy, na książkę składa się 16 bajek wraz z zestawem pytań dołączonych do każdej z nich. Pytania te mogą być świetnym przyczynkiem do rozmowy z dzieckiem. Dowiedziałam się dzięki nim co najmniej kilku ciekawych rzeczy od mojego syna o tym, jak widzi pewne sytuacje, co przeżywa i jak sobie z tym radzi.
A! Imię dla żyrafy to strzał w dziesiątkę. Moja córka, choć samych bajek do końca raczej nie rozumie, gdy tylko widzi książkę, krzyczy radośnie: „Bibi! Bibi!”, choć ogólnie nie mówi jeszcze zbyt wiele. A zresztą, może rozumie więcej niż przypuszczam… Może nawet mówi w żyrafim języku o wiele lepiej ode mnie…
Bajek, jak wspomniałam, jest 16, ale jest szansa na zaspokojenie niedosytu, gdy przewrócicie ostatnią kartkę. Autorki prowadzą bloga, gdzie sukcesywnie publikują kolejne przygody zwierząt z Leśnego Zakątka. Tutaj je znajdziecie: przyjacielezyrafy.blogspot.com
Za egzemplarz książki dziękuję Wydawnictwu CoJaNaTo.

Na koniec miła niespodzianka. Dzięki uprzejmości Wydawnictwa mam dla Was książkę Dogadać się z dzieckiem, o której swego czasu pisałam TUTAJ. Jednym słowem, a dokładniej zdaniem: jest szansa na uzupełnienie wiedzy z Porozumienia bez przemocy. Jeśli jesteście chętni, by otrzymać książkę, napiszcie proszę komentarz pod tym postem. Ne zastanawiając się zbytnio dokończcie zdanie: „Empatia to…”. Koniecznie napiszcie swoje imię lub nick. A że, jak widzę po ostatnich konkursach, wolicie Małą Szczęśliwą Łapkę niż zdawanie się na mój wybór, to będzie losowanie! Na komentarze czekam do piątku 27 czerwca włącznie. Powodzenia!

15 komentarzy:

 1. Empatia to branie pod uwagę co druga osoba myśli i czuje, by mówić i działać tak, aby nie zranić.
  mamajanka

  OdpowiedzUsuń
 2. Empatia to patrzenie sercem na drugiego człowieka :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Empatia to...bycie empatycznym to bycie sympatycznym,tak mówi moje dziecko gdy tłumaczę,że musi tak robić,aby nikomu przykrości nie sprawić.Mądre mam dziecko.
  ela d.

  OdpowiedzUsuń
 4. Empatia to czucie tego, co Ktoś czuje - radości, smutku, złości.... To jakby wejście w buty drugiego człowieka. Bogna

  OdpowiedzUsuń
 5. Empatia to umiejętność rozumienia czyich uczuć i dostrzegania ich źródeł. w PbP owymi źródłami są niezaspokojone potrzeby. W PbP można być posługiwać się empatią wobec samego siebie. Proces empatii w PbP kończy się sukcesem, gdy rozpoznajemy uczucie oraz jego źródło, co jest rozpoznawalne jako uczucie ulgi w empatii wobec siebie, wobec drugiego natomiast, gdy np. dziecko się uspokoi się, usłyszy naszą prośbę (gdy jest pod wpływem uczuć nie słyszy) i zgodzi się współdziałać.

  OdpowiedzUsuń
 6. Empatia to coś, co sprawia, że nie krzywdzimy innych.

  OdpowiedzUsuń
 7. Empatia to przeciwieństwo schematyczności, nerwowości, bezduszności, bezmyślności oraz wielu innych brzydkich -ości.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ula
  Empatia to umiejętność wczucia się w sytuację drugiego człowieka. Próba zrozumienia jego uczuć i emocji.

  OdpowiedzUsuń
 9. Empatia to nic innego jak bycie ludzkim w każdej sytuacji,potrzeba wczucia się w tego drugiego człowieka.

  TYMON

  OdpowiedzUsuń
 10. Empatia to najprostszy sposób na normalne i dobre życie,bo przecież ciagle jesteśmy obok drugiego człowieka i musimy umieć wczuć sie w jego odczucia.
  kosmosj@gmail.com
  Kosmos

  OdpowiedzUsuń
 11. Empatia, to moja przyjaciółka, która towarzyszy mi przez całe życie. Czasem mi ułatwia, a czasem utrudnia życie, ale jest i jest też widoczna u mojej córki (na szczęście).
  ElaB.

  OdpowiedzUsuń
 12. Empatia to najlepsze co może dać nam los,bo wczuwanie się w emocje i uczucia innego człowieka wyróżnia nas pośród zwierząt.
  jagusia

  OdpowiedzUsuń
 13. Empatia to uczucie w dzisiejszych czasach zagrożone wyginięciem :(

  OdpowiedzUsuń
 14. Cieszę się, że pojawiają się bajki empatyczne.

  --
  nvc

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. właśnie na FB udostępniłam jedną z nich do posłuchania ;-)

   Usuń