poniedziałek, 16 listopada 2015

Problemy psychiczne według Kępińskiego




Autor: Antoni Kępiński
Wydawnictwo Literackie
Kraków




Szlachetne zdrowie, nikt się nie dowie jako smakujesz, aż się zepsujesz. Ta znana fraszka w równej mierze dotyczyć może chorób fizycznych, jak i psychicznych. Choć te drugie przyjąć do wiadomości jest z reguły trudniej, i u siebie, i u bliskich. Schorzenia psychiczne wciąż obarczone są społecznym tabu, wciąż są powodem do wstydu.

Często spotykam się z sytuacjami, gdy osoby korzystające z pomocy psychologicznej skrupulatnie ukrywają ten fakt przed otoczeniem. To i tak pół biedy, choć szkoda marnowanej energii. Gorzej, że nadal wiele osób nie dociera do gabinetów terapeutycznych, czy do psychiatry, bo uważają, że nie mają problemu, bo są przekonani, że należy radzić sobie samemu, bo korzystanie z pomocy oznacza dla nich porażkę.

Na temat problemów natury psychicznej brakuje podstawowej wiedzy. Urojenia osoby cierpiącej na schizofrenię bywają odbierane przez otoczenie jako złośliwość. Zmiany otępienie u starszej osoby są traktowane jako przejaw głupoty. Alkoholikowi proponuje się jedno piwo, a potem oskarża się go o brak silnej woli. Ataki panicznego lęku świadczą według bliskich o lenistwie i braku chęci podjęcia pracy. To tylko kilka przykładów. 

piątek, 6 listopada 2015

Twoje kompetentne dziecko





Autor: Jesper Juul
Przekład: B. Hellmann, B. Baczyńska
Wydawnictwo MiND
Podkowa Leśna 2012
Liczba stron: 264
           


Pewnie dla wielu z Was książka, o której dziś piszę, jest dobrze znana. Jej autorowi, duńskiemu terapeucie rodzinnemu, niejeden polski autor książek o wychowaniu może pozazdrościć liczby czytelników. Nie dziwi mnie ten ogrom „fanów” Jaspera Juula, bo pisze on o rzeczach fundamentalnych.

Twoje kompetentne dziecko to książka – baza dla pozostałych pozycji tego autora. Mocno ponad dwa lata temu obiecałam powrót do Juula. Pisałam wtedy o książce NIE z miłości, która akurat jako pierwsza trafiła do mojej biblioteczki. I choć trochę mi to zabrało, to słowa dotrzymałam. Mało tego, wypowiadam znowu słowa: jeszcze do Juula wrócę! Bo warto!

To rzeczywiście, jak głosi okładka „lektura obowiązkowa świadomego rodzica”. Właściwie główny cel książki można by chyba ująć jako poszerzanie świadomości swojego rodzicielstwa. Juula stawia tezę kompetencji dziecka, nie w znaczeniu zdolności, inteligencji czy czegoś podobnego. Twoje kompetentne dziecko daje Ci informację zwrotną co do Twoich zachowań czytelniku, niezależnie czy Ty sam jesteś świadomy ich znaczenia czy też nie.