piątek, 6 listopada 2015

Twoje kompetentne dziecko





Autor: Jesper Juul
Przekład: B. Hellmann, B. Baczyńska
Wydawnictwo MiND
Podkowa Leśna 2012
Liczba stron: 264
           


Pewnie dla wielu z Was książka, o której dziś piszę, jest dobrze znana. Jej autorowi, duńskiemu terapeucie rodzinnemu, niejeden polski autor książek o wychowaniu może pozazdrościć liczby czytelników. Nie dziwi mnie ten ogrom „fanów” Jaspera Juula, bo pisze on o rzeczach fundamentalnych.

Twoje kompetentne dziecko to książka – baza dla pozostałych pozycji tego autora. Mocno ponad dwa lata temu obiecałam powrót do Juula. Pisałam wtedy o książce NIE z miłości, która akurat jako pierwsza trafiła do mojej biblioteczki. I choć trochę mi to zabrało, to słowa dotrzymałam. Mało tego, wypowiadam znowu słowa: jeszcze do Juula wrócę! Bo warto!

To rzeczywiście, jak głosi okładka „lektura obowiązkowa świadomego rodzica”. Właściwie główny cel książki można by chyba ująć jako poszerzanie świadomości swojego rodzicielstwa. Juula stawia tezę kompetencji dziecka, nie w znaczeniu zdolności, inteligencji czy czegoś podobnego. Twoje kompetentne dziecko daje Ci informację zwrotną co do Twoich zachowań czytelniku, niezależnie czy Ty sam jesteś świadomy ich znaczenia czy też nie.

To prawda, nie jest to łatwa lekcja. To poszerzanie świadomości siłą rzeczy czasem będzie bolesne. Też tak tego doświadczam. Przyznaję, że początek lektury był dla mnie emocjonalnie trudny. I choć autor mówi jasno, że nie ma doskonałych rodziców, ani nawet „w przybliżeniu doskonałych”, to jednak korci, żeby schować głowę w piasek i udawać, że mnie to nie dotyczy… Żeby tej pokusie nie ulec czytam od czasu do czasu dobre książki dla rodziców. Ta do nich należy.

Polecam wszystkim, którym zależy na zrozumieniu własnych dzieci, którzy hasło „wychowanie” rozszyfrowują jako wspieranie na drodze budowania dojrzałej osobowości, co nie zawsze idzie w parze z byciem grzecznym dzieckiem.

Książka napisana jest językiem przystępnym, ale nie uproszczonym. Rodzic jest tutaj traktowany jako osoba zdolna do refleksji, której niekoniecznie trzeba tłustym drukiem przedstawiać zasady bycia grzecznym rodzicem. Ostrzegam, że, jeśli jesteście przyzwyczajeni do typowych poradników,  może to być pewnym utrudnieniem w lekturze. Gdy czytałam NIE z miłości sądziłam, że moje wrażenie pewnego chaosu może wynikać z nieznajomości innych książek Juula. Jednak tutaj moje odczucia są podobne, więc to chyba po prostu styl autora, i jak wyżej napisałam, postawa szacunku wobec rodzica jako istoty inteligentnej (również emocjonalnie).

Znasz książkę Twoje kompetentne dziecko? Jaka jest Twoja opinia o wychowaniu według Juula?
A może udało mi się zachęcić Cię, by po tę książkę sięgnąć?


3 komentarze:

  1. Znam! Uwielbiam Juula, a w biblioteczce mam właśnie tą pozycję Autora. Zmienił moje postrzeganie zachowań dziecka. Tu moja recenzja sprzed lat, nadal aktualna:) http://szafazksiazkami.blogspot.com/2013/05/twoje-kompetentne-dziecko.html

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie znam tej książki, ale poszukam, bo widzę, że warto :)

    OdpowiedzUsuń