Autor: Inga Bielińska, Zofia Jakubczyńska
Wydawnictwo Samo Sedno
Warszawa 2016
Liczba stron: 264
Do klasyki literatury psychologicznej należy bez wątpienia przełomowa książka Elliota Aronsona Człowiek istota społeczna. Aronson opisał w niej mechanizmy naszego społecznego funkcjonowania. Można powiedzieć, że wyjął na światło dzienne to, co choć ukryte gdzieś pod powierzchnią, to działa z całą mocą. W sumie można by powiedzieć, że to przecież oczywiste. Nie żyjemy w izolacji, istnieją między nami różne zależności. Nad czym tu debatować? A jednak nigdzie nie bywa tak trudno jak między ludźmi! Jakim wysiłkiem bywa zrozumienie punktu widzenia drugiej osoby! Ileż nieporozumień między ludźmi o dobrych intencjach! A jeśli grupa ludzi tworzy zespół, który ma do zrealizowania określony cel, to już w ogóle…
W tematykę budowania zespołu wpisuje się książka Ingi Bielińskiej i Zofii Jakubczyńskiej. Choć autorki odnoszą się głównie do sfery biznesu, bo tak zawodowo funkcjonują, to książka jest według mnie uniwersalna. Oczywiście menedżerowie, liderzy biznesu odnajdą się w niej najłatwiej, bo książka jest napisana w „ich języku”. Opisane trudności w funkcjonowaniu zespołów i strategie podnoszenia efektywności odnoszą się niewątpliwie do wszelkich zespołów. Czytając znajdowałam wiele odniesień dla zespołów, z którymi się spotkałam, które obserwowałam, w których byłam bądź jestem. Śmiem w zawiązku z powyższym twierdzić, że książka Efektywny zespół może być dobrą lekturą dla dyrektora szkoły, oddziałowej w szpitalu, kierownika zespołu terapeutów, lidera wspólnoty, kierownika przychodni i różnych innych przewodzących zespołom.
Autorki zadbały o konkretny wymiar podejmowanej tematyki. Wiedza przekłada się na umiejętności. Do treści teoretycznych zawsze mamy propozycje ćwiczeń, pomysłów na działanie w praktyce. Dzięki lekturze poznacie cechy efektywnego zespołu, podstawowe procesy psychologiczne zachodzące w zespołach. Ciekawy jest rozdział o trudnych jednostkach w grupie. Najwięcej miejsca zajmują jednak rozważania dotyczące oporu w zespole. Ilość stron ma przełożenie na wagę tematu. Mogłoby się wydawać, że opór to „samo zło”, stąd taka koncentracja na tym wątku. Otóż niekoniecznie. Gdzie ma zaistnieć zmiana, tam musi pojawić się opór – twierdzą autorki. Warto zgłębić ten temat! Rozdziały końcowe też nie dadzą szans na nudę. Warto spojrzeć z metaperspektywy na klimat zespołu, na kulturę organizacji, w której jesteśmy. Może odkryjecie gierki, w które bezwiednie gracie? Może pewne sekrety i kłamstewka zostaną odkryte? A na koniec wisienka na torcie, chwila autorefleksji dla lidera. Trudne zespoły nie powstają z powietrza. A skąd? Przeczytajcie.
Jak widać z powyższego wywodu, książkę Efektywny zespół zdecydowanie polecam uważnej lekturze. Jej niewątpliwą zaletą jest unikanie dróg na skróty, pseudopsychologii pod hasłem „możesz wszystko bez wysiłku” oraz zachęta do odpowiedzialności lidera za swój udział w tym jaki jest jego zespół.
A jakie są Twoje doświadczenia bycia w zespole lub kierowania zespołem? Twój zespól daje Ci siłę czy siły zabiera?
Niestety zabiera mi siły, stąd moje zainteresowanie tematem tu mnie przywiodło. Będę tu stałą bywalczynią. Serdecznie pozdrawiam :)
OdpowiedzUsuńGłowa do góry. A wpisy potrafią być motywujące.
OdpowiedzUsuńDziękuję za dobre słowo. Już za długo TYM się gryzę. Nie znoszę zmian, stąd moje przyzwolenie na taki stan rzeczy, ale miarka się przelewa. Serdecznie pozdrawiam:)
OdpowiedzUsuńWitam na blogu. Zapraszam do częstowania się motywującą do zmian literaturą:)
OdpowiedzUsuńTak, nigdzie nie bywa tak trudno jak między ludźmi. Jednocześnie nigdzie nie jest tak wspierająco, jak może być między ludźmi....
Pozdrawiam:)
To może być ciekawa pozycja, szczególnie, że ten obszar psychologii mnie interesuje. Polecam również książkę Deadline. Zdążyć przed terminem- w tej książce DeMarco również poświęcił sporo miejsca temu zagadnieniu.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam, a w wolnej chwili zapraszam do siebie zakladkadoksiazek.pl
Dziękuję za polecenie książki i za zaproszenie:) Pozdrawiam!
UsuńBardzo fajnie opisane akurat muszę się zaznajomić z tą książką. pozdrawiam
OdpowiedzUsuń