sobota, 8 lutego 2020

"Śladami sensu", czyli zatrzymaj się, by żyćAutor: Alfried Längle
Przekład: Rafał Kowalski
Wydawnictwo Imprint Media
Warszawa 2019
Liczba stron: 248

Chcę Wam napisać o tej niewielkiej książeczce zawierającej wielki treści, ale nie wiem do końca jak to zrobić… To książka nietypowa, nie tyle dostarczająca wiedzy, co pytań, które warto zadać samemu sobie. Dlatego trudno ją jakkolwiek zreferować. W tym moim „nie wiem”, jest jedno „wiem na pewno”. Na pewno polecam lekturę Waszej uwadze. To książka dla tych, którzy potrzebują zatrzymać się w pędzie życia, tym bardziej jeśli w tym biegu doświadczają, że im szybciej biegną tym bardziej coś gubią.

Jesteśmy bombardowani tyloma bodźcami, zalewają nas miliony informacji. Mocno promowane jest dążenie do tzw. sukcesu. W tym jest zawarty imperatyw, by mieć więcej. Mieć więcej pieniędzy, sprzętów, ubrań. Mieć więcej certyfikatów, kompetencji, tytułów. Mieć więcej tych wszystkich superfajnych rzeczy i doświadczeń, którymi można się pochwalić na Facebooku czy Instagramie. Mam wrażenie, że czasem nawet podróże, tak chętnie relacjonowane przez wielu w mediach społecznościowych, mieszczą się w tym „mieć”. Kolejne miejsce na kuli ziemskiej zapisane w portfolio światowego człowieka…

A gdyby tak bardziej być?

Śladami sensu może być pomocną lekturą, jeśli chcemy naprawdę być w naszym życiu. Można od niej zacząć dzień, by przeżyć go z większą uważnością Można przed snem z pomocą książki podsumować swój dzień. Można tak po prostu pobyć z lekturą i płynącym z niej refleksjami. W tym zatrzymaniu jest szansa na ruch ku pełniejszemu funkcjonowaniu.

Całość składa się z rozważań dotyczących kilkudziesięciu haseł. Żeby to trochę zobrazować, to zdradzę klika tematów. Mamy hasła takie jak: decyzja, realizm, niedokończone sprawy, cierpienie, lęk przed śmiercią, być dobrym dla siebie, rozeznanie. Kilkadziesiąt haseł, a do każdego krótkie rozwinięcie, krótkie, ale treściwe.  Takie białe wiersze można by rzec.

I chyba tyle Moi Drodzy, bo czasem lepiej nie mówić za wiele…
Czy to, co napisałam, brzmi z sensem? Hmm….

P.S. Dla osób zainteresowanych rozwojem w obszarze psychoterapii dodam przy okazji tego postu informację o naborze na szkolenie w nurcie Analizy Egzystencjalnej i Logoterapii. Szkoła ma ruszyć jeszcze w 2020 roku. Poniżej podaję Wam link.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz