niedziela, 28 października 2012

Bajki rozebrane. Jak odnaleźć się w swojej baśni


Autor: Katarzyna Miller, Tatiana Cichocka
Wydawnictwo: Feeria
Łódź 2010
Liczba stron: 400



Cytat z książki
Baśń dzieje się zawsze. Choć nie zawsze jest opowiadana, nie zawsze odkryta, wiadoma. (s.397)

            




W poszukiwaniu siebie warto zajrzeć do bajek rozebranych przez Katarzynę Miller i Tatianę Cichocką. To sympatyczna książka będąca dialogiem dwóch kobiet, które zadają pytania i poszukują odpowiedzi. Odpowiedzi częściej udziela pani Kasia, pyta częściej pani Tatiana. Mimo to całość sprawia wrażenie przyjacielskiej rozmowy kobiet, które nie wahają się mówić o rzeczach trudnych, dotykają spraw wręcz egzystencjalnych, a jednocześnie potrafią się przy tej rozmowie również dobrze bawić. 
            Książka Bajki rozebrane napisana jest językiem przystępnym, dialogi toczą się wartko, nie brak poczucia humoru. Pod dostatkiem znajdziemy też twórczego spojrzenia na rzeczywistość i oczywiście na baśnie. Z tych wszystkich, wymienionych wyżej powodów, myślę, że książka ta może być świetnym wstępem do rozpoczęcia  korzystania ze świata baśni dla wzbogacenia swojego rozwoju osobowościowego, po prostu dla pełniejszego życia. Po lekturze Bajek rozebranych można swobodniej sięgnąć po książkę Cudowne i pożyteczne Bettelheima, której opis już niedługo zamieszczę.
            Niewątpliwym atutem książki jest według mnie osoba Katarzyny Miller. Tam gdzie ona się pojawia jest wesoło, radośnie, ale i twórczo, odkrywczo, a przede wszystkim niebanalnie. Tak jest też z tą książką, dlatego czyta się ją tak dobrze, a potem bardziej chce się żyć i częściej uśmiecha się do lustra. Przynajmniej ja tak miałam… Smaczku dodają piękne ilustracje, co nie jest częste w książkach dla dorosłych. Szkoda tylko, że nie do każdej opisywanej baśni… 
Co do samej książki, to składa się ona z 19 rozmów autorek o różnych baśniach, raczej tych najbardziej znanych. Są to więc głównie baśnie braci Grimm i Andersena, choć i na kilka innych znalazło się miejsca. W tym bogatym repertuarze na pewno można odnaleźć swoją baśń i siebie w swojej baśni. Możemy czytając książkę sprawdzać, które interpretacje pani Kasi i Tatiany poruszają nas najbardziej. Można też poszukać swojej baśni według klucza z dzieciństwa. Warto przypomnieć sobie, czy któraś z bajek nie była naszą ulubioną, którą chcieliśmy słuchać czy czytać setki razy. Może to właśnie jest nasza bajka? Sprawdźmy czytając Bajki rozebrane. Znajdziemy analizę między innymi Kopciuszka, Brzydkiego kaczątka, Królowej śniegu, Calineczki, Czerwonego Kapturka, Kota w butach, Księżniczki na ziarnku grochu, Szewczyka Dratewki, Ali Baby czy Małej syrenki.
Wartością tej książki jest przystępne wprowadzenie do świata baśniowych symboli. Możemy potem zacząć poszukiwania w naszym życiu. Może rozpoznamy macochę, królewicza, dobrą wróżkę, nasz domek z piernika i wiele innych. Autorki posługują się między innymi jungowskim podejściem do interpretacji baśni i robią to w sposób naprawdę komunikatywny. Można spokojnie być żółtodziobem w tej dziedzinie. Powiedziałabym nawet więcej, skutkiem ubocznym lektury Bajek rozebranych może być  wstępne oswojenie się z „Mistrzem Jungiem”. A to z kolei przydać się może w dalszej drodze do siebie poprzez baśnie i sny.
Zapraszam w imieniu autorek do świata baśni. Odkrywajmy swoją baśń, opowiadajmy ją sobie i bliskim, niech staje się wiadoma, niech nas prowadzi przez życie!


2 komentarze: