Jeśli lubicie dobrą literaturę i poszukujecie inspiracji w sieci, to być może znacie mojego Gościa z blogosfery. Jeśli jesteście stałymi czytelnikami bloga Książka psychologiczna, to z pewnością znacie Magdę z komentarzy przez nią zostawianych. Dziś zapraszam do poznania Magdy bliżej.
Kilka zdań o moim gościu
Magda - nie Magdalena. Kobieca kobieta na niebotycznych szpilkach. Szczęśliwa mężatka. Zdeklarowana feministka. Psycholożka kochająca swoją pracę. Marzycielka z ciekawską i empatyczną duszą. Ironiczna okularnica lubiąca wyzwania.
Pewnego razu przeczytała książkę, której zakończenie wprawiło ją w osłupienie. Miała ogromną potrzebę wyrzucenia wszystkich myśli z głowy i emocji z serca. Wzięła laptop i założyła blog książkowy www.przezpiekneokulary.blogspot.com. 4 stycznia 2015 r. blog skończył pierwszy rok istnienia. Patrząc wstecz widzi, że ta spontaniczna decyzja była bardzo trafna. Znajomi mówią o niej "cicha woda brzegi rwie".
A teraz oddaję już głos Magdzie:
Jaka książka wywarła na Ciebie szczególnie duży i cenny wpływ? Na czym polega jej oddziaływanie na Twoje życie, na Twój rozwój jako osoby?
Magda: Wiele razy na swoim blogu pisałam, że jestem feministką w myśleniu, poglądach i zachowaniu. Niestety Polacy nie znają definicji feminizmu, gender, równości praw i szacunku oraz tolerancji do drugiego człowieka. Zamiast tego żyją w świecie stereotypów i uprzedzeń. Dlatego dzisiaj chciałabym się podzielić z Wami pozycją, która ma szczególne miejsce u mnie w domu - Czarną księgą kobiet.
Autor: Christine Ockrent (red.)
Wydawnictwo W.A.B.
Warszawa 2007
Liczba stron: 744
Cytat z książki: Praca ta nie jest jedynie spisem skarg, wręcz przeciwnie, jest wyrazem determinacji. (...) Nasza wyprawa szlakiem najgłębiej leżących, najciemniejszych obszarów współczesnych społeczeństw, owa podróż dookoła świata może być dla każdego i każdej z nas wezwaniem do przerwania milczenia. Podjęciem pewnego rodzaju zobowiązania. (s.10)
Już sam tytuł mówi, że książka nie należy do łatwych czytadeł. Okładka też nie daje szans na pozytywne przesłanie. Obezwładniająca czerń, bezradność i smutek to uczucia, które towarzyszyły mi podczas czytania. Książkę czytałam w krótkich odstępach, ponieważ ilość wstrząsających historii wylewających się z każdej strony ciężko przyjąć szybko i bez emocji.
Każda strona wypełniona była przerażającymi statystykami o problemach kobiet na świecie. Długo po odłożeniu tej pozycji myślałam o tym, co przeczytałam. Czy możliwe jest traktowanie kobiet jak przedmioty w XXI wieku? Owszem, jest to możliwe, a nawet w wielu miejscach jest codziennością.
Więc Kasiu, widzę ogromny wpływ Księgi na mój odbiór rzeczywistości. Te wszystkie informacje spowodowały, iż na co dzień w moim zwykłym życiu staram się walczyć z nietolerancją i seksizmem. Ponadto zaczęłam dostrzegać piękno mieszkania w wolnym kraju, gdzie mam prawo głosu. W mojej pracy zawodowej pracuję z kobietami doświadczającymi przemocy domowej, i to jest mój własny wkład w niewielką poprawę ich życia. Z ciekawości i dążenia do podwyższania swoich kompetencji zawodowych, jak i osobistych szkolę się w kierunku "pomagacza".
O czym jest ta książka? Jakie treści czytelnik w niej znajdzie?
Magda: Lektura skład się z ponad 40 zbiorów artykułów, raportów i świadectw autorów wielu narodowości na temat sytuacji kobiet i łamania ich praw.
Teksty są pogrupowane i poruszają zagadnienia:
· Bezpieczeństwo osobiste (m.in. gwałt, zbrodnie honoru, kobietobójstwo);
· Nietykalność. Prawo do zachowania integralności cielesnej (m.in. ekscyzja, umieralność okołoporodowa kobiet, przemoc małżeńska)
· Wolność (m.in. prawa cywilne, wymuszone małżeństwa, prawo do przerywania ciąży);
· Godność (m.in. handel kobietami, turystyka seksualna, homofobia);
· Równość (m.in. prawa wyborcze, uczestnictwo w życiu politycznym, edukacja).
Temat, który rozpoczyna Księgę odnosi się do niedoboru kobiet na świecie. Analiza danych jasno wskazuje, że nie opłaca się mieć żeńskiego potomka (z powodu ekonomicznego, kulturowego, prestiżowego), co powoduje dzieciobójstwo (aborcje, porzucenia, "przypadkowe" śmierci, zaniedbania, gorsze traktowanie).
Im dalej tym tragiczniej. Drugi temat to gwałty wojenne. Wiara w likwidację wroga poprzez zapłodnienie ich kobiet (fizyczny i psychiczny cios w nieprzyjaciela). Przerażające, ale prawdziwe.
Nie brakuje również zbrodni "w imię honoru" w krajach muzułmańskich. Kobieta winna być dziewicą do ślubu i zachować wierność mężowi. Jeśli splami jego honor (np. da się zgwałcić [??!!] lub spojrzy życzliwie na innego mężczyznę) można się oczyścić zabijając żonę przez ukamienowanie.
Ukazane świadectwo kobietobójstwa w meksykańskim mieście, gdzie doszło do zabójstw ok. 400 kobiet (wcześniej zgwałconych i torturowanych) powoduje lęk i niedowierzanie. Wyjaśnienia tego zjawiska są różne: narkobiznes lub jasne określenie patriarchatu tam, gdzie kobiety podjęły próbę walki o swoją niezależność.
W książce został poruszony temat przemocy domowej. W krajach islamskich kobiety są własnością swojego ojca/męża. Często użycie siły jest dozwolone przez prawo, co nie daje szansy obrony przed sprawcą, a nawet broni oprawcę. Prawa kobiet, a raczej prawa człowieka są nagminnie łamane.
Nie można zapomnieć o obrzezaniu małych dziewczynek w większości krajów Afrykańskich (28 krajów praktykuje tę tradycję, mimo, że w kilku krajach została ona zakazana przez prawo!). Śmiertelność dziewczynek jest ogromna przez wzgląd na nieprzestrzeganie podstawowej higieny, liczne zakażenia, komplikacje oraz brutalność i ból doznawany przy wycinaniu genitaliów "na żywo". A to wszystko, aby kobieta nie odczuwała przyjemności seksualnej. Dzieję się to również w krajach zachodnich, gdzie emigracja islamskich rodzin jest duża.
W książce poruszony jest też temat emigracji i związanej z tym dyskryminacji nieletnich kobiet w krajach Europejskich, gdzie najczęściej zostają prostytutkami lub służbą domową (wcześniej będąc ofiarami handlu ludźmi). Niestety wyzysk takich dziewczynek często jest praktykowany na naszych oczach.
Z jakich powodów chciałabyś polecić tę książkę czytelnikom bloga Książka psychologiczna?
Magda: To obowiązkowa pozycja dla wszystkich tych, którzy twierdzą, że feminizm jest niepotrzebny. Dla wszystkich, którzy umniejszają codzienne tragedie kobiet na całym świecie. Dla tych, którzy chcą poznać fakty. Dla odważnych, bo książka rodzi przykre emocje. Dla ludzi myślących. Dla wszystkich, gdyż Czarna Księga Kobiet to świadectwo łamania praw człowieka, a przede wszystkim łamania praw kobiet.
Polecam z całą odpowiedzialnością Tobie Kasiu oraz wszystkim Twoim czytelnikom bloga Książka psychologiczna.
Bardzo dziękuję Magdo za zachęcenie czytelników i mnie do lektury, która, z tego co tutaj powiedziałaś, niewątpliwie zmusi do myślenia. Przede wszystkim dziękuję za poruszenie tematu ważnego, wciąż niestety wymagającego nagłaśniania.
Uwielbiam blog Magdy, ona sama wydaje się bardzo zdecydowaną osóbką, przynajmniej w swoich poglądach:)
OdpowiedzUsuńz przyjemnościa sięgnę po tę książkę!!
OdpowiedzUsuńJa też mam w planach!
Usuń